Vrtni timijan je ena izmed najstarejših začimb. Grki so si na primer radi povedali kompliment: »Dišiš po timijanu!« V srednjem veku so vrtni timijan v osrednjo Evropo prinesli benediktinski menihi. Danes ga gojimo na slovenskih vrtovih. Kot zdravilna rastlina je timijan pri nas v ljudskem zdravilstvu manj znan in cenjen kot njegov divje rastoči sorodnik poljska materina dušica ( Thymus serpyllum ), čeprav je njegov zdravilni učinek, posebno pri kašlju, močnejši.
Vrtni timijan je trajna polgrmičasta rastlina, ki zraste do 50 cm visoko. Vsa rastlina je aromatična in nekoliko ostrejšega grenkega okusa. Nabiramo ga ob cvetenju in v svežnje povezane rastline sušimo v senci na prepihu.
Vsebuje do 2,5% eteričnega olja, v katerem sta glavni sestavini timol in karvakrol, ki zavreta rast bakterij in delujeta antiseptično. Vsebuje še saponine, grenčine, smole, vitamin B1 ( tiamin ) ter rožmarinsko kislino. V in vitro poskusih so ugotovili, da ima timijan protivirusne in protivnetne ter antioksidativne lastnosti. Deluje še antihepatotoksično.
Uporabljamo ga pri produktivnem kašlju ( pri prehladu, bronhitisu ali oslovskem kašlju ), ker deluje kot ekspektorant ( olajša izkašljevanje ) in bronhospazmolitik ( proti krčem v dihalnih poteh ). V dihalnih poteh utekočini sluz ( sekretolitik ) in pospeši izkašljevanje ( sekretomotorik ) – zato je torej timijan v čajni mešanici patra Simona Ašiča »pri zamašenem nosu«. Uporabljamo ga lahko pri vnetih glasilkah in grlu, vnetju ustne sluznice in slabem zadahu ( timijanova tinktura ). Spodbudi tudi izločanje urina; rast bakterij zavre v dihalih, prebavilih in sečilih.
V ljudski medicini pa timijanov čaj odpravlja gliste, odvaja vodo iz telesa, pomaga izločati strupe, krepi prebavila ( pater Simon Ašič ga je dal v čajno mešanico patra Simona Ašiča »za čiščenje črevesja« ), odpravlja podpludbe, čisti kožo, krepi živce, deluje pomirjevalno, odpravlja glavobol in vročino ter pospešuje mesečno perilo ( emenagog ).
V klinični raziskavi, ki je vključevala 60 bolnikov, so primerjali učinkovitost timijanovega sirupa in bromheksina ( zdravilo Bisolvon ) za lajšanje težav pri produktivnem kašlju kot posledica okužbe v dihalih. Razisakava je trajala pet dni. Po drugem in petem dnevu so ugotovili, da je bil učinek timijanovega sirupa in bromheskina enak.
Off