Zdravilni del rastline je lep rumen cvet, ki ga nabiramo v poletnih mesecih. Večletna rastlina se imenuje tudi roža svetega Antona, verjetno zato, ker ta svetnik goduje 13.junija in je zavetnik zaljubljencev. Sodi v družino nebinovk. Arnika vsebuje veliko karotenoidov, ki dajejo cvetu barvo. V cvetovih je tudi veliko eteričnega olja, kar 5 ml/kg. Raste na slabši zemlji, kot so revni ali zakisani travniki in visoka barja, zato je gojenje arnike relativno težavno. Npr. na Pohorju raste arnika, a je ne nabirajmo, če je ne potrebujemo oziroma ne bomo iz nje pripravljali mazila. Rodovno ime Arnica izhaja iz grške besede arna, ki pomeni ovca in opisuje mehke, z dlačicami poraščene liste arnike. Navadno arniko danes izpodriva ameriška travniška arnika ( Arnica chamissonis Less. ), ki ima podobne učinkovine in ima zato tudi podobno delovanje.
V ljudski medicini uporabljamo cvetove arnike za zunanjo uporabo na koži pri udarninah, podpludbah ( zmanjšuje njihov nastanek ), krčnih žilah, zvinih in zlomih. Mazilo arnike zmanjšuje bolečino in deluje protiventno, zato ga nanašamo na kožo pri revmatičnih težavah. V farmakoloških raziskavah na miših so dokazali, da je helenalin v arniki tista spojina, ki zmanjšuje vnetje. V laboratorijih so dokazali tudi protimikrobno ( timol v arniki ima to delovanje ) in protiglivno delovanje arnikinih cvetov.
Cvetov arnike ne uporabljamo notranje za pripravo čaja, saj vsebuje toksične seskviterpenske laktone, ki pri človeku povzročijo bruhanje, glavobol, bolečine v trebuhu, težave z dihanjem in celo smrt. Prav tako odsvetujemo dolgotrajnejšo pogosto ( ne več kot 6 tednov ) uporabo na koži, saj lahko povzroči nastanek alergijskih reakcij.
V klinični raziskavi so ugotavljali učinkovitost mazila z izvlečkom arnike pri kroničnem venskem popuščanju. Bolniki ( 39 oseb ) so si z mazilom arnike mazali golenico in stopala. Z mazilom, ki ni vsebovalo izvlečka arnike ( placebo skupina ), so si prav tako mazali isti predel telesa drugi prostovoljci ( 39 oseb ). Pri obeh skupinah so merili učinek mazila: bolečine v nogah, občutek napetosti in oteklosti nog. Pri skupini, ki je uporabljala mazilo z izvlečkom arnike, je bilo izboljšanje občutno večje.
V več krajih v Švici je potekala tudi druga klinična študija, kjer so preizkušali učinek arnike pri osteoartritisu. 26 moških in 53 žensk si je tri tedne nanašalo pripravek iz arnike na obolelo koleno, učinek je bil zdravilen. Zmanjšala se je bolečina, otrdelost in izboljšala se je funkcija kolena. Tudi po šestih tednih nanašanja izvlečka arnike je bil rezulat še vedno viden.
Off